Історія появи правил дорожнього руху. Історія світлофора
Був час, коли по вулицях і дорогах їздили лише вершники верхи на конях, колісниці й кінні вози. Їх можна вважати першими транспортними засобами. Їздили вони, не дотримуючись жодних правил, і тому нерідко стикалися один з одним. Адже вулиці міст у ті часи зазвичай були вузькими, а дороги звивистими і нерівномірними. Стало ясно, що треба упорядкувати рух по вулицях і дорогах, тобто винайти правила, які зробили б рух по ним зручним і безпечним.
Перші правила дорожнього руху з'явилися більш 2000 років тому, ще при Юлії Цезарі.
Вони допомагали регулювати рух по вулицях міст. Деякі з цих правил дійшли до наших днів. Наприклад, вже в ті давні часи на багатьох вулицях було дозволено тільки односторонній рух.
У Росії дорожній рух регулювалося царськими указами. Так, в указі імператриці Анни Іоанівни від 1730 року говорилося: «Візників та іншим всяких чинів людям їздити, маючи коней в упряжі, з усяким острахом і обережністю, струнко. А тих, хто не буде дотримуватися цих правил, - бити батогом і засилати на каторгу». А в указі імператриці Катерини II сказано: «На вулицях ямщикам ні в якому разі не кричати, не свистіти, не дзвеніти і не бринькати».
Наприкінці XVIII століття з'явилися перші «саморушні візки» - автомобілі. Їздили вони дуже повільно і викликали у багатьох критику і насмішки. Наприклад, в Англії ввели правило, за яким попереду кожного автомобіля повинен був йти людина з червоним прапором або ліхтарем і попереджати зустрічні карети і вершників. А швидкість руху не повинна була перевищувати 3 кілометри в годину; крім того, водіям заборонялося подавати попереджувальні сигнали. Ось такі були правила: не свисти, не дихай і повзи як черепаха.
Але, незважаючи ні на що, автомобілів ставало все більше і більше.

І в 1893 році у Франції з'явилися перші правила для автомобілістів. Спочатку в різних країнах були різні правила. Але це було дуже незручно.
Тому в 1909 році на Міжнародній конференції в Парижі була прийнята Конвенція з автомобільного руху, яка встановила єдині правила для всіх країн. Ця Конвенція запровадила перші дорожні знаки, встановила обов'язки водіїв і пішоходів.
Сучасним правилам дорожнього руху майже 100 років.

Історія світлофора

А чи знаєш ти, коли з'явився звичний для нас світлофор?
Виявляється, регулювати рух з допомогою механічного приладу почали вже 140 років тому, у Лондоні. Перший світлофор стояв у центрі міста на стовпі заввишки 6 метрів. Керував ним спеціально приставлений людина. З допомогою системи ременів він піднімав і опускав стрілку приладу. Потім стрілку замінив ліхтар, який працював на світильному газі. В ліхтарі були зелені і червоні скла, а жовті ще не придумали.
Перший електричний світлофор з'явився в США, в місті Клівленді, в 1914 році. Він теж мав лише два сигнали - червоний і зелений - і управлявся вручну. Жовтий сигнал заміняв застережливий свисток поліцейського. Але вже через 4 роки в Нью-Йорку з'явилися триколірні електричні світлофори з автоматичним управлінням.
Цікаво, що в перших світлофорах зелений сигнал перебував нагорі, але потім вирішили, що краще помістити зверху червоний сигнал. І тепер у всіх країнах світу сигнали світлофора розташовуються за єдиним правилом: вгорі-червоний, посередині - жовтий, внизу - зелений.
У нас в країні перший світлофор з'явився в 1929 році в Москві. Він був схожий на круглий годинник з трьома секторами - червоним, жовтим і зеленим. А регулювальник вручну повертав стрілку, встановлюючи її на потрібний колір.
Потім у Москві та Ленінграді (так тоді називався Санкт - Петербург) з'явилися електричні світлофори з трьома секціями сучасного типу. А в 1937 році в Ленінграді на вулиці Желябова (нині Великій Конюшенної вулиці), біля універмагу ДЛТ, з'явився перший пішохідний світлофор.


Коментарі

Популярні публікації